ОСОБЛИВОСТІ ВІКТИМНОЇ ПОВЕДІНКИ МОЛОДІ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2663-2209-2022-70-159-165Ключові слова:
віктимність, віктимна поведінка, віктимна особистість, драматичний трикутник Карпмана, рефлексія і саморефлексіяАнотація
Статтю присвячено висвітленню питань з вивчення віктимності та віктимної поведінки молоді. У статті представлений теоретичний аналіз, який дає можливість усвідомити проблему сучасного суспільства стосовно віктимної поведінки молоді. Розглянуто соціально-психологічну природу віктимної поведінки. Показано, що така поведінка може виявлятися в будь-якому віці, незалежно від освіти, статі та статусу. Проаналізовано такі форми віктимної поведінки особистості, як «синдром побитої жінки» та набута «завчена безпорадність», а також акцентовано увагу на особливостях віктимної поведінки молоді, які становлять ризик для фізичного, психічного та психологічного здоров’я особистості. Визначено поняття «віктимність» та «віктимна поведінка» та проаналізовано причини виникнення того й іншого. Показано, що ознаки віктимності і віктимної поведінки з’являються ще у дитячому віці через інфантильність, нестачу життєвого досвіду та пряме наслідування відповідних моделей взаємин з близькими дорослими та відповідних поведінкових патернів. Важливими причинами є маргінальність сімей, психологічне та/або фізичне насильство в сім’ї та серед однолітків, невпевненість у собі та невміння відстоювати свої кордони. Усе це створює небезпечну ситуації розвитку для особистості дитини, дитячі психологічні травми, брак мотиваційно-вольової діяльності, слабкість характеру, невпевненість в собі, нездорові відносини між членами сім’ї, підлітковий максималізм, невігластво та невихованість тощо. До чинників віктимної поведінки віднесено й набутий у шкільні роки травматичний досвід, що виступає психологічною основою негативних поведінкових сценаріїв, які учні відтворюють і в подальшому житті (в юнацькому і зрілому віці). Показано, що віктимні особи все своє життя проживають негативні життєві сценарії, сформовані в ранньому і дошкільному дитинстві і активно реалізують у цих сценаріях відому модель драматичного трикутника Карпмана.
Завантаження
Посилання
Туляков В.О. Віктимологія. Соціальні та кримінологічни проблеми. Одеса: Юридична література, 2000. 336 с.
Шиліна А. А., Іванов М. С. Гендерні особливості статусно-рольової та поведінкової віктимності неповнолітніх. Право і безпека. 2016. № 4. С. 169–173.
Сингаївська І.В. Сучасні прояви віктимності жінок: окремі питання віктимологічної профілактики. Форум права. Харків : Харківський національний університет внутрішніх справ, 2011. № 2. С. 834–838.
Karpman S. B. (1968). Fairy tales and script drama analysis. Transactional Analysis Bulletin. 7(26), 39–43.
Голіна В.В, Н.В. Сметаніна, К.Д. Кулик “Навчально-методичний посібник для самостійної роботи з навчальнох дисципліни «Віктимологія» галузь знань 08 «Право», спеціальність 081 «Право», другий (магістерський) рівень. Харків, Нац. Юрид. ун-т імені Ярослава Мудрого, 2020. С. 52–60.
Roberts R. “Battered women and their families: intervention strategies and treatment programs” New York: Springer Publishing Company, 1998. 530 p.
Courtney E, Article Learned Helplessness: Seligman’s Theory of Depression, 2018. Режим доступу: https://positivepsychology.com/learned-helplessness-seligman-theory-depression-cure/
Журавель Т. В., Кочемировська О. О., Пуха К.В., Янковець В.В., Протидія домашньому та гендерно зумовленому насильству й добробут громад [Електронний ресурс] : практичний посібник. Київ, 2020. 62 с.
Бовть О. “Про дослідження віктимної поведінки молоді у морально- правовому вимірі”, Вісник Нац. ун-ту оборони України: зб. наук. Праць. 2012. Вип.1(26). С.131–138.
Дерев’янко С.П. Емоційні особливості рольової віктимності молоді. Проблеми психологічної безпеки сучасної молоді: монографія / за наук. ред. О. Ю. Дроздова. Чернігів: Десна Поліграф, 2019. С. 48–60.
Дерев’янко С.П. Роль емоційного інтелекту в запобіганні віктимності молоді. Наука і освіта. 2018. № 9-10. С. 44–51. Р. д.: https://scienceandeducation.pdpu.edu.ua/doc/2018/9_10_2018/6.pdf
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.