ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОФЕСІЙНОЇ МОТИВАЦІЇ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Автор(и)

  • Олена Никоненко ВНЗ "Університет економіки та права "КРОК" https://orcid.org/0000-0002-0794-7905
  • Вікторія Горячка ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК»

DOI:

https://doi.org/10.31732/2663-2209-2025-77-505-512

Ключові слова:

мотиваційна сфера особистості, професійна мотивація, чинники особистісного розвитку, професійні компетенції

Анотація

У результаті теоретичного дослідження було визначено стан досліджень професійної мотивації та впорядковано різні теорії у вигляді класифікації за підходами вивчення. З’ясовано основні концепції та підходи, їх сумісність між собою, особливості та відмінності та як на їх основі створюють моделі мотивації і системи засобів мотивації.  Враховуючи особливості мотиваційної сфери, відмічено, що при певній її сталості більшість авторів вказує на її високу динамічність і залежність від багатьох чинників: багаторівневість, широка детермінованість та багатовекторність. Мінливість відмічають і в ієрархії як структурних елементів так і чинників. Структурність та елементи мотивації володіють характеристикою деякої абстрактності і можуть сприйматись і як елемент мотивації, так і бути її чинником в залежності від розглянутої теорії чи ситуації, в якій феномен проявляється, тому більшість авторів радять розглядати теорії не як сталу аксіому, а як гіпотезу.

Було проведено емпіричне дослідження мотиваційної сфери військовослужбовців та таких передбачуваних важливих чинників, як вигорання та креативність. У дослідженні взяли участь 60 військовослужбовців, було задіяно комплекс психодіагностичних методик: авторська анкета, методика “Діагностика мотивації до успіху” (Т. Елерс), методика “Мотивація професійної діяльності” (методика К. Замфір у модифікації А. Реана), проективна адитивна методика ММІ Ж. Ньюттена, методика “Визначення психічного вигорання за О .Рукавішніковою” та методика  “Визначення рівня креативності за Н. Вишняковою”.

Було використано статистично-математичні методи, графічне подання даних, групування, обчислення середнього арифметичного, визначення статистичної моди, визначення нормального розподілу, підрахунки сумарного значення, обчислення коефіцієнта Пірсона та кореляційний аналіз. У вибірці переважаючим є тип внутрішньої мотивації (55%),  зовнішня позитивна мотивація у 20%, а зовнішня негативна мотивація у 11,7%. Крім оцінки мотиваційного комплексу потрібно розглянути значення внутрішньої мотивації, в більшості 68,3% вона висока, а у 20% середня, що говорить про високу внутрішню мотивацію.  У більшості досліджуваних високий рівень внутрішньої мотивації. Дослідження за методикою Ж. Ньюттена говорить про глибокі трансцедентальні мотиви, не пов’язані з релігійністю, а з сенсом життя та нестачу родинного спілкування. За методикою О. Рукавішнікової визначено, що у військовослужбовців  вкрай висока альтруїстична професійна мотивація, яка корелює з мотивацією до успіху, та спостерігається тенденція обернено пропорційної залежності між психоемоційним виснаженням та мотивацією до успіху. Загалом психічне вигорання досліджуваних військовослужбовців має середні та високі показники, а у 6,7% вкрай високі показники, що говорить про необхідність надання військовослужбовцям психологічного супроводу та роботи з колективом.  А також визначено лінійні зв’язки між мотивацією до успіху та вигоранням і креативністю.

 

 

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографії авторів

Олена Никоненко, ВНЗ "Університет економіки та права "КРОК"

Кандидат психологічних наук, доцент, завідувачка кафедри психології, ВНЗ “Університет економіки та права “КРОК”, м. Київ

Вікторія Горячка, ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК»

Магістр спеціальності «Психологія» ВНЗ “Університет економіки та права “КРОК”, м. Київ

Посилання

Герасименко, А. (2022). Сучасні теорії мотивації праці. Наукові перспективи (Naukovì perspektivi), 9(27), 209-221.

Гроссман, Д. & Крістенсен, Л. Бій. (2023). Психологія і фізіологія воїна в часи війни та миру, пер з анл. Накорчевський А.; ред. Фешовець О. Львів: Вид-во “Астролябія”. 720.

Гуляк, У. (2024). Особливості мотивації військовослужбовців, призваних по мобілізації на особливий період. К: Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України. 34.

Гуляк У. (2022). Професійна мотивація військовослужбовців: досвід іноземних армій. Вісник НУОУ, 3(67), 47-55.

Колот, А. (2003). Соціально-трудові відносини: теорія і практика регулювання: Монографія. К.: КНЕУ. 230.

Никоненко, О., & Лимарева, І. (2024). Соціально-психологічні чинники формування мотивації досягнень в умовах війни. Вчені записки Університету "КРОК", 1(73), 244-253. DOI https://doi.org/10.31732/2663-2209-2024-73-244-253.

Яценко, А. О., & Сингаївська, І. В. (2023). Чинники, що впливають на бачення перспектив власного життя воїнів під час війни. Держава, регіони, підприємництво: інформаційні, суспільно-правові, соціально-економічні аспекти розвитку: тези доповідей V Міжнародної конференції (Київ, 7 грудня 2023 р.), Київ: Університет «КРОК».

https://conf.krok.edu.ua/SRE/SRE-2023/paper/view/1759

Downloads

Опубліковано

2025-03-30

Як цитувати

Никоненко, О., & Горячка, В. (2025). ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОФЕСІЙНОЇ МОТИВАЦІЇ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ПІД ЧАС ВІЙНИ. Вчені записки Університету «КРОК», (1(77), 505–512. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2025-77-505-512

Номер

Розділ

Розділ 3. Психологія

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають