ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ В РОЗБУДОВІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЗАКЛАДОМ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
DOI:
https://doi.org/10.31732/2663-2209-2025-77-186-193Ключові слова:
система, управління, заклад охорони здоров’я, підходи до управління, механізм управління, система управління закладом охорони здоров’я, управлінські рішенняАнотація
У статті досліджено теоретико-методичні засади прийняття рішень в розбудові системи управління закладом охорони здоров’я.
Актуальність теми проведеного дослідження обумовлена тим, що в сучасних умовах функціонування рівень розвитку сфери охорони здоров’я, якість та доступність медичних послуг є одним із ключових показників сталого розвитку суспільства та країни загалом. В умовах України розвиток медичної сфери, її реформування, приведення до міжнародних норм та стандартів є завданням яке вирішується на рівні формування та впровадження державної політики в соціальній та медичній сферах. Проте, таке реформування, зміна як організаційних форм функціонування, так і самих підходів до організації та реалізації роботи з надання медичних послуг актуалізує питання відповідних змін в самій системі управління закладами охорони здоров’я, її механізмах, методах управління з метою їх відповідності вимогам часу, перебудові самих медичних закладів та необхідності зростання ефективності їх функціонування.
Метою статті є дослідження теоретико-методичних засад прийняття рішень в розбудові системи управління закладом охорони здоров’я.
Методологічною основою дослідження стали методи аналізу та синтезу, спостереження, порівняння; системний підхід, процесний, комплексний, функціональний, логічно-діалектичний наукові підходи.
Отримані наукові результати полягають в визначенні мети прийняття рішень в системи управління закладів охорони здоров’я якою є забезпечення впливу на систему управління, її розбудову та забезпечення практичної реалізації прийнятих рішень згідно з визначеними цілями. Визначено головні умови, які впливають на ефективність прийняття управлінських рішень, в тому числі: застосування методів аналізу та оцінювання інформації з проведенням економічного аналізу, прогнозуванням, моделюванням; застосування наукових підходів, принципів до розробки управлінських рішень; структурування проблеми, яка потребує вирішення та вивчення і врахування альтернатив; формування ефективного механізму реалізації прийнятих управлінських рішень; мотивування працівників до ефективного виконання прийнятих управлінських рішень, впровадження ефективних систем контролю їх виконання та моніторингу отриманих результатів.
Перспективи подальших досліджень полягають у доцільності продовження розгляду теоретико-методичних засад прийняття управлінських рішень оскільки вони є важливими невід’ємними елементами в системі управління закладом охорони здоров’я, аналізуючи та досліджуючи альтернативи яких керівник має вивчити всі можливі результати та наслідки, щоб прийняти найбільш раціональне та ефективне рішення.
Завантаження
Посилання
Гончар, В. В. (2014). Управління системою стратегічних змін в діяльності підприємств: проблеми формування, розвитку та використання: монографія. Маріуполь: ПДТУ. 280 с.
Данько, В. В. (2019). Удосконалення системи управління закладами охорони здоров’я на інноваційних засадах. Вчені записки Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського. № 2. С.102–110.
Іванілов, О. С. (2009). Економіка підприємства. К.: Центр учбової літератури. 728 с.
Клименюк, М.М. (2017). Менеджмент. Київ : Міленіум. 174 с.
Кігель, В.Р. (2003). Методи і моделі підтримки прийняття рішень у ринковій економіці: монографія. Київ : ЦУЛ. 202 с.
Кузьмін, О.Е. & Георгіаді, Н.Г. (2006). Формування і використання інформаційної системи управління економічним розвитком підприємства: монографія. Львів: Львівська політехніка. 368 с.
Євтушенко, О. (2014). Управлінські рішення: сутність та характерні риси. Державне управління. № 237. С. 47-51.
Павлова, Р.К. & Іваненко, В.В. (2020). Моделювання структури системи управління організацією. Вчені записки ТНУ імені В. І. Вернадського. № 4. С. 62-66.
Назарко, С. (2019). Сучасна парадигма управління закладом охорони здоров’я в умовах проведення медичної реформи. Проблеми і перспективи економіки та управління. № 4 (20). С. 170-175.
Семчук, І. В., Кукель Г. С., Роледерс В. В. (2020). Впровадження нових підходів до управління закладами охорони здоров’я в умовах ринку. Ефективна економіка. № 5. doi: 10.32702/2307-2105-2020.5.88.
Стефанишин, Л. С. (2019). Теоретико-методичні основи застосування партисипативного управління закладом охорони здоров’я. Держава та регіони. № 3. 160–166.
Черницька А.М. (2012). Розкриття та характеристика підходів до визначення системи управління підприємством. Ефективна економіка № 12. http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=1638
Яременко, О.Ф. (2017). Процес управління і управлінські рішення. Методи прийняття управлінських рішень. №4. https://msn.khnu.km.ua/mod/page/view.php?id=110977&lang=uk.
Яремко, І. (2021). Підвищення ефективності механізмів управління закладами сфери охорони здоров’я. Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку. № 2 (6). С. 140-145.

Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.