ЗАСТОСУВАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ ДІДЖІТАЛІЗАЦІЇ БІЗНЕСУ, В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2663-2209-2025-78-339-346Ключові слова:
управління інноваційною діяльністю підприємств, діджіталізація, інновації, діджіталізація бізнесу в Україні, управлінняАнотація
У статті досліджено застосування інноваційних технологій в діяльності підприємств в умовах діджіталізації бізнесу, в Україні.
Актуальність теми проведеного дослідження обумовлена тим, що процеси діджиталізації вітчизняного бізнесу, в Україні відбуваються значно повільніше ні в багатьох провідних країнах світу, проте сучасне ринкове середовище потребує використання нових цифрових технологій, що підвищує рівень можливостей підприємств у їх взаємодії із зовнішніми партнерами, споживачами, контрагентами. В сучасних економічних умовах саме нові інноваційні технології стають індикаторами економічної ефективності діяльності. Таким чином, діджиталізація надає засоби для впровадження змін, які по своїй суті є інноваційними та призводять до докорінних трансформацій у самих процесах ведення діяльності в роботі окремих функціональних сфер та всього підприємства.
Метою статті є дослідження застосування інноваційних технологій в діяльності підприємств в умовах діджіталізації бізнесу, в Україні.
Методологічною основою дослідження стали методи аналізу та синтезу, спостереження, порівняння; системний, комплексний, структурний, проектний, логічно-діалектичний, змістовно-суб’єктний методологічні підходи.
Отримані наукові результати полягають у дослідженні та ідентифікації основних інноваційних технологій які застосовуються в діяльності підприємств: цифрової технології «блокчейн» з доступом до великих баз даних, технології «штучного інтелекту», впровадження CRM, PIM, ERP систем, використання автоматизованих систем чи чат-ботів, застосування 3-D режимів доповненої реальності. Виявлено, що сферами застосування нових інноваційних технологій в діяльності підприємств є виробництво, маркетинг, просування та збут продукції, розбудова та функціонування інфраструктури, робота складських служб і логістики та безпосередньо управління, а впровадження цих технологій дає можливість автоматизувати процеси виробництва продукції, її просування та збуту, оптимізувати облік, що забезпечує зменшення витрат та підвищення продуктивності діяльності підприємства.
Перспективи подальших досліджень полягають у доцільності подальшого деталізованого вивчення, ідентифікації показників, що забезпечить можливості для проведення статистичного, економічного аналізу та оцінювання інноваційної діяльності та стане фактологічною базою для подальшого прийняття управлінських рішень в сфері інноваційної діяльності підприємств в умовах діджиталізації бізнесу, в Україні.
Завантаження
Посилання
Бажал, Ю. (2015). Розвиток інноваційної діяльності у знаннєвому трикутнику «держава-університетипромисловість». Економіка і прогнозування. № 1. С. 76-88. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/econprog_2015_1_8. 22.
Гудзь, О. (2018). Цифрова економіка: зміна цінностей та орієнтирів управління підприємствами. Економіка. Менеджмент. Бізнес. № 2(24). С. 4-12.
Дацій, О. (2004). Державне регулювання інноваційної діяльності в Україні Економіка АПК. № 3. С.18-22.
Державна служба статистики України (2025). Використання інформаційно-комунікаційних технологій на підприємствах https://www.ukrstat.gov.ua/
Ілляшенко, С. (2005). Проблеми управління інноваційним розвитком підприємств у транзитивній економіці. Суми: Університетська книга. 582 с.
Кириченко, О. (2021). Інвестиційно-інноваційне забезпечення промисловості України в умовах Четвертої промислової революції: монографія. К.: Університет КРОК. 368 c. https://dspace.krok.edu.ua/items/5559b91b-394d-45bb-b57b-1b5352fc1d80
Кириченко, О. (2024). Напрями управління інвестиційно-інноваційним забезпеченням підприємств в сферах інформаційних технологій та інновацій. Вчені записки Університету «КРОК». №4 (76). С. 96-103. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2024-76-96-103
Косинський, В. & Швець, О. (2012). Сучасні інформаційні технології. К.: Знання. 319 с.
Крупка, М. (2001). Фінансово-кредитний механізм інноваційного розвитку економіки України. Львів: Видавничий центр Львівського національного університету імені Івана Франка. 608 с. 12.
Мешко, Н. (2012). Стратегії високотехнологічного розвитку в умовах глобалізації: національний та корпоративний аспекти: монографія. Донецьк: Юго-Восток. 470 c.
Поліщук, Н. (2009). Теоретичні підходи до визначення сутності інновацій. Галицький економічний вісник. № 1 (22). С. 20-23.
Турило, А. & Зінченко, О. (2005). Інновації: сутність і теоретичні характеристики. Актуальні проблеми економіки. № 5. С. 76 - 79.
Череп, А. & Андросова, О. (2007). Трансфер технологій як інструмент реалізації інноваційної діяльності: монографія. К.: Кондор. 356 с.
Язлюк, Б., Бутов, А. & Костецький, В. (2012). Теоретичні основи сутності й змісту інновацій та інноваційної діяльності. Галицький економічний вісник. №6 (39). С. 52-65.

Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.