ДЖЕРЕЛА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ НЕЗАЛЕЖНОСТІ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2663-2209-2020-60-39-46Ключові слова:
фінансова незалежність, органи місцевого самоврядування, власні ресурси, офіційні трансферти, децентралізація, місцеві податки і збориАнотація
Фінансова незалежність органів місцевого самоврядування характеризує незалежність держави в цілому, рівень демократичних прав і свобод громадян, потенційні можливості її економічного розвитку. Проте сьогодні фінансова основа місцевого самоврядування має низку проблем. Зокрема, місцеві бюджети опинилися у значній залежності від центрального уряду, який визначає нормативи відрахувань від регулюючих податків і розміри дотацій та субвенцій з Державного бюджету України; щорічно змінюється склад доходів місцевих бюджетів та механізми бюджетного регулювання. Все це породжує проблему пошуку додаткових доходних джерел забезпечення фінансової незалежності органів місцевого самоврядування, вивчення якої є популярним напрямом серед наукових кіл. Фундаментом для активного розвитку територіальної громади є достатня кількість фінансових ресурсів, самостійне розпорядження ними та повна фінансова незалежність. Тому в Україні законодавчо закріплено ресурси, які формують місцевий бюджет і є основою незалежності місцевого самоврядування. Однак в українських реаліях власних доходів місцевих бюджетів не вистачає для ефективної реалізації завдань і функцій місцевого самоврядування, тому державою здійснюється фінансова підтримка через міжбюджетні трансфери. Тому передумовою фінансової незалежності є розумна, з погляду на економічну доцільність, децентралізація влади та адекватний розподіл повноважень, відповідальності та фінансово-економічної бази між центром і органами місцевого самоврядування. В статті доведено необхідність ґрунтовного аналізу доходної бази місцевих бюджетів з метою з’ясування ступеня фінансової незалежності органів місцевого самоврядування. Аналіз міського бюджету міста Кривого Рогу, показав, що міська влада не є фінансово незалежною від центру. Про це свідчить наступне: висока питома вага офіційних трансфертів у загальних доходах бюджету; переважання у структурі податкових надходжень загальнодержавних податків у частині, закріпленій за місцевим бюджетом, і повна відсутність ній місцевих зборів; порівняно сукупна частка місцевих податків.
Завантаження
Посилання
Величко В. О. Фінансова самостійність органів місцевого самоврядування. Державне будівництво та місцеве самоврядування. 2015. Вип. 30. С. 49-60.
Кириленко О. П. Фінансова незалежність місцевого самоврядування. Фінанси України. 2001. №1. С. 34-39
North D. C., Thomas R. P. The Rise of the Western World: A New Economic History. Cambridge, 1973. 355 p.
Schmoller G. Grundiss der Allegemeinen Volkswirtschaftslehre: 2 Bd. Bd. 1. Berlin: Duncker &Humblot, 1923. 235 p
Jonassen C. T. Community Typology. Community Structure and Analysis. 1959. Рр. 20–21
Ровинська К. Місцева автономія як загальний принцип організації місцевого самоврядування. Держава та суспільство. 2016. №2. С. 170-176.
Uber die Grudsatze des Haushaltsrechts des Bundes und der Lander. URL : www. sadaba.de.
Local Budgeting Manual. Oregon Departament of revenue. 2012. URL : http://www.oregon.gov/dor/ptd/pages/localb.aspx.
Local budgeting: Public sector governance and accountability series. The World Bank. URL : siteresources.worldbank.org/PSGLP/Resources/LocalBudgeting.pdf.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. URL : www.polska.ru.
Назар О. Концептуальні основи матеріально-фінансового забезпечення місцевих громад. Ефективність державного управління: збірник наукових праць. 2015. Вип. 43. С. 322-328
Кудельський В. Е. Фінансові можливості місцевих органів самоврядування після проведення децентралізації. Університетські наукові записки. 2017. С. 272-282.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.