ІНСТРУМЕНТАРІЙ ВДОСКОНАЛЕННЯ МЕХАНІЗМУ УПРАВЛІННЯ РИЗИКАМИ В ЛОГІСТИЧНИХ СИСТЕМАХ ТОРГІВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2663-2209-2018-52-148-155Ключові слова:
ризик, логістичний ризик, торгівельні підприємства, система управління логістичними ризиками, матрична модель, інтегрована система, логістична системаАнотація
У статті проведено системний аналіз методів управління логістичними ризиками торгівельних підприємств та рекомендовано поряд з методами ухилення, локалізації, дисипації та компенсації ризиків, до основних типів методів управління ризиками додати його прийняття. Підґрунтям такої позиції є факт того, що певні ситуації у логістичній діяльності торговельного підприємства не залишають менеджерам можливості запобігти втратам, а управлінські рішення у такому разі мають бути спрямовані на формування готовності до їх виникнення. Надано загальні рекомендації з вибору методу управління логістичними ризиками залежно від чинників логістичного ризику та зазначено, що обрати релевантний метод управління логістичними ризиками можливо за врахування не тільки розміру очікуваних втрат, але й імовірності їх виникнення. Розроблено систематизований за типами портфель методів управління, який полегшує керівникові вибір способів і засобів впливу на виникаючі ситуації логістичного ризику. Запропоновано матричну модель управління ризиками в логістичних системах торгівельних підприємств, яка складається з п’яти етапів: на першому етапі рекомендовано визначеною експертною групою провести ідентифікацію можливих ризиків; на другому етапі запропоновано визначити значимість логістичного ризику з точки зору необхідності впливу на нього за допомогою розрахунку індексу логістичного ризику, та третьому етапі рекомендовано визначити рівень ризику в логістичній системі торгівельного підприємства та обрати відповідний метод управління ризиком, використовуючи запропонований у дослідженні порядок; на четвертому етапі запропоновано порівняти величини очікуваних втрат операційного прибутку до і після впровадження вибраного методу, з урахуванням витрат на таке впровадження; п’ятий етап – це етап прийняття рішення щодо доцільності подальшого застосування обраного методу управління ризиком в логістичній системі торгівельного підприємства або пошуку іншого методу. Запропоновано до впровадження на торгівельних підприємствах інтегрованої системи вибору методів управління логістичними ризиками, характеристиками даної системи є: інтегрований підхід, безперервність і циклічність, комплексність і координація та повнота функціонування управління ризиками, тобто процес управління ризиками в логістичних системах торгівельних підприємств на яких буде функціонувати запропонована система, має відбуватися безперервно та охоплювати всі види діяльності торгівельного підприємства. Визначено перспективні напрямки дослідження управління ризиками в логістичних системах торгівельних підприємств.
Завантаження
Посилання
Боровкова В. А. Управление рисками в торговле. СПб. : Питер, 2014. 288 с.
Еш С. М. Фінансовий ринок: навч. пос. Київ : Центр учбової літератури, 2016. 528 с.
Катилова Н. В. Практика ключевых индикаторов для операционных рисков. Управление финансовыми рисками: журнал. 2016. № 2. С. 86 – 100.
Качалов Р. М. Управление хозяйственным риском: монография. Москва : Наука, 2012. 192 с.
Качалов Р. М. Комплексное управление хозяйственным риском. Имущественные отношения в Российской федерации : журнал. 2012. № 11(62). С. 3 – 10.
Машина Н. І. Економічний ризик і методи його вимірювання: навч. посібник. Київ : ЦУЛ, 2016. 188 с.
Нецымайло К. В. Методы управления рисками в деятельности субъектов малого предпринимательства. Вестник Оренбургского гос. ун-та.: сборник. 2013. №9 (103). С, 46-52.
Раєвнєва О. В. Управління розвитком підприємства: методологія, механізми, моделі : монографі. Харків, 2016. 496 с.
Стратегии бизнеса : аналитический справочник. Москва : КОНСЭКО, 1998. 492 с.
Токаренко Г. С. Методы управления рисками в компании. Финансовый менеджмент: журнал. 2016. № 4. С. 130–143.
Успенский В. А. Методы управления риском Финансы и кредит: журнал. 2014. № 7. С. 43-50.