УЗГОДЖЕНІСТЬ ФІСКАЛЬНОЇ ТА МОНЕТАРНОЇ ПОЛІТИКИ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТАБІЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31732/2663-2209-2019-56-55-59

Ключові слова:

фіскальна політика, монетарна політика, бюджет, облікова ставка, процентні ставки, офіційні валютні резерви, експорт, імпорт

Анотація

Актуальність публікації зумовлена необхідністю проведення аналізу та здійснення оцінки ефективності взаємозв’язків монетарної та фіскальної політики (як комбінації бюджетної, податкової та боргової політики), а також їх сукупного впливу на забезпечення фінансової стабільності. Нині це один із найбільш гострих викликів, які постають перед суспільством та Урядом України, оскільки, як засвідчила практика, органи державної влади не завжди ефективно прораховують взаємні наслідки впливу власних політик. Мета статті полягає у визначенні основних проблемних питань та недоліків у реалізації монетарної та фіскальної політики, їх взаємозв’язку та впливу на забезпечення фінансової стабільності, виробленні рекомендацій щодо їх координації. Відтак завдяки дослідженню встановлено, що недоліки у співпраці між Міністерством фінансів (Мінфіном) та Національним банком України (НБУ) в частині вироблення підходів до проведення власної політики і можливих наслідків її впливу на фінансову стабільність і розвиток економіки в цілому призвели до необхідності перегляду Державного бюджету України на 2019 р., закладають додаткові ризики в реалізації економічної політики та забезпеченні фінансової стабільності. Основними проблемними питаннями визначено: зосередженість на «вузькопрофільних» і короткострокових питаннях реалізації фіскальної та монетарної політики, що зумовлює виникнення дисбалансів у майбутньому, та недоліки у здійсненні прогнозування окремих макропоказників та чинників, які мають безпосередній вплив на них, що призводить до неякісного прогнозування дохідної та видаткової частин бюджету. Запропоновано вдосконалити підходи щодо забезпечення співпраці між НБУ та Мінфіном у частині прогнозування можливих наслідків монетарної та фіскальної політики, з урахуванням їх впливу на фінансову стабільність у державі, практичної оцінки ризиків та оперативного вироблення пропозицій щодо мінімізації цих ризиків, переформатування роботи Ради з фінансової стабільності тощо. Виокремлені за результатами аналізу ризики в реалізації фіскальної та монетарної політики та визначені кроки щодо їх упередження позитивно вплинуть на забезпечення фінансової стабільності.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

А. Л. Дешко, Національний інститут стратегічних досліджень

здобувач

Посилання

Рендал Рей Сучасна теорія грошей / пер. з англ. О.Вальшишен, А. Бузинник, Є. Гагаркіна, В. Кальонова, О. Сосновська. Київ: Наш формат, 2017. 480 с.

Вдосконалення координації грошово-кредитної та фіскальної політики: інформ.-аналіт.матер. / за ред. д. е. н. В. І. Міщенко, к. е. н. О. І. Кірєєва і к. е.н. М.М. Шаповалової. Київ : Центр наук. досліджень НБУ, 2005. 96с.

Посилення значимості монетарної політики в країнах Центральної і Східної Європи у посткризовий період і рекомендації для України /наук. ред. В. Юрчишин. Київ : Заповіт, 2019. 147 с. С.5–54.

Вдовиченко А., Ніколайчук С. Взаємодія фіскальної та монетарної політики в Україні: від домінування до координації. URL: https://voxukraine.org/uk/vzayemodiya-fiskalnoyi-ta-monetarnoyi-politiki-v-ukrayini-vid-dominuvannya-do-koordinatsiyi/.

Hanif, M. and Arby, M. Monetary and Fiscal Policy Coordination (2003), MPRA Paper, №10307. URL: https://mpra.ub.uni-muenchen.de/10307/1/Monetary_and_Fiscal_Policy_Coordination.pdf.

Sehovic D. Analysis of fiscal and monetary policies coordination in Montenegro. Економічний часопис-ХХІ. №1-2(1)’2015 с. 66-69. URL: http://soskin.info/userfiles/file/2015/1-2_1_2015/Sehovic.pdf.

Nijathaworn, B., Chaikhor, S., Chotika-arpa, S. and Sakkankosone, S. (2015) Monetary Policy and Foreign Exchange Management : Reforming Central Bank Functions in Myanmar. ADB Economics Working Paper Series, 2015. № 431. URL: https://www.econstor.eu/bitstream/10419/128557/1/ewp-431.pdf.

Cecchetti S. Fiscal policy and its implications for monetary and financial stability. 2011. URL: http://www.bis.org/events/conf110623/cecchetti.pdf.

Данилишин Б. Чому зниження облікової ставки подобається не всім. URL: https://finance.liga.net/ekonomika/opinion/pochemu-snijenie-uchetnoy-stavki-nravitsya-ne-vsem.

Про стан золотовалютного резерву Національного банку України та ситуацію на валютному ринку України: Рішення Ради Національного банку України від 05.12.2019. № 49-рд. URL: https://bank.gov.ua/legislation/Decision_05122019_49-rd.

Downloads

Опубліковано

2019-12-22

Як цитувати

Дешко, А. Л. (2019). УЗГОДЖЕНІСТЬ ФІСКАЛЬНОЇ ТА МОНЕТАРНОЇ ПОЛІТИКИ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТАБІЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ. Вчені записки Університету «КРОК», (4 (56), 55–59. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2019-56-55-59

Номер

Розділ

Розділ 3. Фінанси, банківська справа та страхування