БОЄЗДАТНІСТЬ УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ ТА ЧИННИКИ ЇЇ ФОРМУВАННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31732/2663-2209-2025-77-450-462

Ключові слова:

боєздатність, мотивація, група, поле битви, межі психологічної витривалості

Анотація

Гіпотеза дослідження полягала в припущенні про те, що боєздатність бійця залежить від його психологічного стану, який зумовлюється багатьма чинниками. Ці чинники ми назвали складовими боєздатності. Боєздатність військовослужбовців впливає на ефективність воєнних операцій. Центральною фігурою у війні залишається людина. Природа людини, як свідчать пам’ятки культури різних епох, є незмінною протягом багатьох тисячоліть. Це уможливлює використання результатів досліджень попередніх війн, особливо в сучасних умовах нестачі наукової інформації про самопочуття віськовослужбовців на лінії фронту, їхні переживання, думки, ставлення до війни, вплив екстремальної ситуації контактного бою на психіку бійця.

 Завданням дослідження було вивчення чинників формування складових  боєздатності. Зрозуміло, що якість функціонування армії як цілісної системи є передумовою формування боєздатності бійців. Від неї залежить рівень задоволення основних потреб військовослужбовців з огляду на забезпечення умов їх фізичного існування, управлінське та ресурсне забезпечення наступальних та оборонних операцій, морально-психологічний клімат у підрозділах. Нами були виокремлені та досліджувалися такі складові боєздатності як соціально-психологічна, мотиваційна, психофізіологічна, психолого-психіатрична. Дослідження мало теоретичний характер і передбачало узагальнення даних, отриманих різними дослідниками в різні історичні періоди та свідчень кваліфікованих експертів та учасників військових дій, наявних «у всесвітній павутині».

В основу дослідження були покладені праці британського війського історика Р. Холмса (Holmes, Richard. 1985; 2011). В результаті дослідження були зроблені висновки щодо шляхів формування  боєздатності. Підкреслена необхідність зміцнення малих груп як базових одиниць армії та обгрунтована необхідність ротації.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Tетяна Малкова, ВНЗ "Університет економіки та права "КРОК"

Доктор психологічних наук, старший науковий співробітник, професор, ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК»,  м. Київ

Посилання

Holmes, R. (1985). Acts of War. The Behaviour of Men in Battle. Great Britan: Cassell edition published. 448.

Holmes, R. (2011). Soldiers. Army lives and loyalties from redcoats to dusty warriors. London. 656.

Watson, P. (1980). War on the Mind. The Military Uses and Abuses of Psychology/ Pelican/Penguin. 523.

Clapham, H. S. (2006). Mud and Khaki. The Memories of an Incomplete Soldiers. Naval Military Press LTD. 252.

Downloads

Опубліковано

2025-03-30

Як цитувати

Малкова T. (2025). БОЄЗДАТНІСТЬ УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ ТА ЧИННИКИ ЇЇ ФОРМУВАННЯ. Вчені записки Університету «КРОК», (1(77), 450–462. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2025-77-450-462

Номер

Розділ

Розділ 3. Психологія