БАГАТОВИМІРНА МОДЕЛЬ СТРУКТУРИ ГОТОВНОСТІ ДО МАТЕРИНСТВА В УМОВАХ КРИЗОВИХ СИТУАЦІЙ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2663-2209-2025-77-587-594Ключові слова:
материнство, психологічна готовність, готовність до материнства, феномен готовності, проблема готовності, структура готовності до материнства, кризові ситуації, вплив війниАнотація
У статті здійснено теоретичний аналіз концепцій психологічної готовності до материнства, які були розроблені українськими науковцями протягом останніх 15 років. Актуальність дослідження зумовлена соціальними викликами сучасності, зокрема впливом війнита кризових ситуацій на психологічний стан жінок та їхню готовність до материнства. Незважаючи на значну кількість досліджень цього феномену, у науковій літературі відсутня єдина концепція, яка б інтегрувала психологічні, соціокультурні та екзистенційні аспекти готовності до материнства, а також враховувала її динамічність та адаптаційні механізми.
Метою дослідження є розробка багатовимірної концепції готовності до материнства, яка включає традиційні психологічні компоненти (когнітивно-рефлексивний, афективно-регулятивний, практично-компетентнісний), а також нові аспекти, що відображають динамічність процесу адаптації (психофізіологічний, соціально-ресурсний, ціннісно-мотиваційний з екзистенційним рівнем та динамічно-адаптивний компонент). Методологічною основою дослідження є теоретичний аналіз наукових праць, порівняльний аналіз концепцій та системно-структурний підхід для узагальнення розробленої моделі
У результаті дослідження визначено основні недоліки існуючих моделей готовності до материнства, зокрема їхню статичність та недостатнє врахування зовнішніх соціальних і кризових чинників. Запропонована концепція дозволяє розглядати готовність до материнства не лише як набір окремих компонентів, а як динамічну систему, що змінюється під впливом особистісних, соціальних і культурних факторів.
Перспективи подальших досліджень передбачають емпіричне підтвердження запропонованої моделі, зокрема вивчення її практичного застосування у сфері психологічного консультування та психотерапевтичної підтримки жінок у період підготовки до материнства, особливо в умовах кризових ситуацій під впливом війни.
Ключові слова: материнство, психологічна готовність, готовність до материнства,феномен готовності, проблема готовності, структура готовності до материнства, кризові ситуації, вплив війни, психологічна стійкість, адаптаційні механізми, кризові ситуації, компоненти готовності, концепція готовності до материнства.
Завантаження
Посилання
Канюка, С. (2018). Формування толерантності жінок як умови їх психологічної готовності до майбутнього материнства (Doctoral dissertation, Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова).
Лугова, М. (2022). Особливості материнства та дитинства у період війни: соціально-філософський аналіз. Pomiędzy. Polonistyczno-Ukrainoznawcze Studia Naukowe, 5 (2), 107-116.
Проскурняк, О. (2010). Психологічна структура та особливості прояву феномену готовності до материнства (Doctoral dissertation, Інститут психології ім. Г. С. Костюка АПН України).
Сингаївська, І., & Страмоусова, І. (2024). Чинники життєстійкості жінок під час війни. Вчені записки Університету «КРОК», 3 (75), 231-245.
Склярова, Г. (2024). Чинники ухвалення рішення про материнство в ситуації невизначеності. Вчені записки Університету «КРОК», 2 (74), 311-316.
Цимбал, T. (2023). Материнство і війна: екзистенційні виклики та етичні колізії. Українознавчий альманах, 32, 50-55.
Шмілик, Н (2017). Психологічні особливості становлення суб’єктивної готовності до материнства вагітних жінок (Doctoral dissertation, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка).
Яремчук, Н. (2010). Психологічні особливості підготовки молодих жінок до майбутнього материнства (Doctoral dissertation, Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України).
Eltanamly, H., Leijten, P., Jak, S., & Overbeek, G. (2021). Parenting in times of war: A meta-analysis and qualitative synthesis of war exposure, parenting, and child adjustment. Trauma, Violence, & Abuse, 22(1), 147-160.
Sousa, C., el-Zuhairi, M., & Siddiqi, M. (2020). “The utmost strength I can bear”: Strategies and psychological costs of mothering within political violence. Feminism & Psychology, 30(2), 227-247.

Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.