ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2663-2209-2024-73-174-180Ключові слова:
управління, інновації, інноваційний розвиток, управління інноваційним розвитком підприємств, євроінтеграціяАнотація
У статті досліджено теоретичні засади інноваційного розвитку підприємств в умовах євроінтеграції. Актуальність теми проведеного дослідження обумовлена тим, що відповідно до аналізу наукових праць інноваційний розвиток є певним переходом, зміною структури виробництва, основних засобів, капіталу, технологій, ресурсів та пріоритетів із одного на інший складний, технологічно вищий і водночас більш розвинений рівень техніко-технологічного розвитку, що забезпечує зростання ефективності, продуктивності, енергоощадності та має інші, як економічні так і суспільні, соціальні переваги і таким чином забезпечується перехід на більш високий рівень суспільно-економічного розвитку, що відкриває широке поле для практичного застосування отриманих наукових теоретичних знань. Метою статті є дослідження теоретичних засад інноваційного розвитку підприємств в умовах євроінтеграції. Методологічною основою дослідження стали методи аналізу та синтезу, спостереження, порівняння; системний підхід, процесний, комплексний, функціональний, логічно-діалектичний методологічні підходи. Отримані наукові результати полягають в узагальненні дослідженні теоретичних засад, сутності, інновацій, інноваційного розвитку, визначенні, що їх понятійний апарат відзначається багатогранністю та поліаспектністю. Виділено чотири основні групи підходів до розуміння сутності інновацій: як процесу розробки ідей, новацій та їх впровадженні у виробництво з подальшою комерціалізацією у вигляді проєктів, процесів, обладнання, технологій; як системи яка створюється, формується з метою створення чи впровадження в діяльність підприємств, нових товарів, технологій, процесів, нового обладнання, тобто як певний комплекс дій, спрямованих на розробку та впровадження, комерціалізацію інновацій; як результату здійснення інноваційної діяльності в виді нової розробленої чи покращеної продукції, радикально нового чи покращеного технологічного процесу; та як зміни технологій виробництва, що являють собою певний «стрибок», перехід від застарілої до нової функції виробництва. Перспективи подальших досліджень полягають у доцільності подальшого вивчення інноваційного розвитку як певного переходу, зміни структури виробництва, основних засобів, капіталу, технологій, ресурсів та пріоритетів із одного на інший, більш складний, технологічно вищий і водночас більш розвинений рівень технологічності, що водночас забезпечує зростання ефективності, продуктивності та інші, як економічні так і суспільні, соціальні переваги, що є особливо важливим для підприємств в умовах євроінтеграції.
Завантаження
Посилання
Бажал, Ю.М. (1996). Економічна теорія технологічних змін. К.: Заповіт, 240 с.
Лапко, О. (1999). Інноваційна діяльність в системі державного регулювання. К.: Інститут ек. прогнозув. НАН України. 253 с.
Twiss, B. (1974). Managing Technological Innovation. London: Longman. 194. р.
Porter, M. (1988). Cluster and the New Economic of Competition. Harvard Business Rev. №12. Pp. 77–90
Porter, M. (1986). Competition in Global Industries. Harvard Business Press. 581 p.
Schumpeter, J. (1939). Business Cycles: A Theoretical, Historical, and StatisticalAnalysis of the Capitalist Process. N. Y.; L.: McGraw-Hill Book. 430 р.
Mensch, G. (1979). Stalemate in Technology: Innovations Overcome theDepression. Cambridge. 320 р.
Ілляшенко, С. М. (2005). Проблеми управління інноваційним розвитком підприємств у транзитивній економіці. Суми: Університетська книга. 582 с.
Поліщук, Н. В. (2009). Теоретичні підходи до визначення сутності інновацій. Галицький економічний вісник. № 1 (22). С. 20 –23
Ястремська, О. М. (2004). Інвестиційна діяльність промислових підприємств: методологічні та методичні засади. Х.: ХДЕУ. 472 с.
Мочерний, С. В. (2005). Економічний енциклопедичний словник: у 2 т. Львів: Світ. 616 с.
Язлюк, Б. (2006). Економічний зміст інвестиційно-інноваційної діяльності підприємств та напрямки її трансформації. Тернопіль: Економічна думка. Вип. 6. С. 47-51.
Громика, Р. П. (2013). Теоретичні засади інноваційного розвитку підприємства. Науковий вісник Полтавського університету економіки і торгівлі. № 5 (61). С. 83-87.
Пересунько, З. М. (2013). Теоретичні аспекти розвитку інноваційної теорії. Ефективна економіка. № 7. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=2192
Freeman, C. (1995). The National System of Innovation in Historical Perspective. Cambridge Journal of Economics. Vol. 19. №. 1. С. 15-18.
Litvin N. Prospects for attracting European investment in Ukraine's economy / N. Litvin, S. Tkalenko // Abstracts II International Conference on economics, accounting and finance (Tallinn, Estonia. November 05, 2021) . Available at: https://conf.scnchub.com/index.php/ICEAF/ICEAF-2021/paper/view/338
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.