НАПРЯМИ РЕФОРМУВАННЯ РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

Автор(и)

  • Д.К. Ткач ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК»

DOI:

https://doi.org/10.31732/2663-2209-2021-61-194-200

Ключові слова:

реформування ринку електроенергії України, ДП “Енергоринок”, НАЕК «Енергоатом», відновлюваних джерел енергії, оператора системного розподілу, НКРЕКП, ENTSO-E

Анотація

У статті аналізується сучасний стан реформування ринку електроенергії України, основою якого є впроваджений в життя з 1 липня 2019 року новий ринок електроенергії. Метою статті є розкриття основних факторів та тенденцій, які впливають на реформування ринку електроенергії України на сучасному етапі і обґрунтування пропозицій щодо вирішення проблем цієї галузі. Головними елементами  ринкової реформи стало забезпечення розвитку конкуренції. Окрім цього, Україна зобов’язалась перед Європейським Союзом здійснити реформу енергетичного ринку і це є умовою виділення їй п’ятсот  мільйонів євро фінансової допомоги. Сформований  новий ринок встановив наступні правила роботи. Так контроль ДП “Енергоринок” над виробництвом та продажом електроенергії був ліквідований. Замість одного монополіста на ринок прийшли два нових суб’єкти. Перший –убезпечує діяльність та організацію договорів купівлі-продажу електроенергії на ринку по принципу  «на добу вперед», або  на внутрішньоденному ринку та називається оператор ринку. Другий –опікується придбанням “зеленої” енергії від виробника, а саме сонячної та вітряної та називається ДП “гарантований покупець”. Обласні енергопостачальні компанії були реорганізовані в операторів систем розподілу електроенергії. На базі існуючих раніше обленерго були створені нові підприємства по постачанню електроенергії, що привело до збільшення кількості гравців на цьому ринку після його реформування. Одночасно був створений оптовий ринок,  сегментами якого є двосторонні контракти, біржа контрактів на фізичне постачання, біржа фінансових контрактів, а також балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг. Проте, встановлено для того щоб покращити ситуацію у галузі енергетики Верховній Раді слід вирішити розбіжності між Законом України “Про акціонерні товариства” та Законом України “Про управління об'єктами державної власності”. Потрібно приділити увагу розбудові  інституційної спроможності ДП НЕК Укренерго. Все це вимагає від Верховної Ради ухвалення таких законів, які б створювали оптимальні умови для діяльності акціонерних товариств, відмінили подвійне оподаткування, удосконалювали фондовий ринок та ринок капіталів. Реформування енергетичної сфери вимагає удосконалювати самостійність та ефективність діяльності регулятора в цьому секторі. Тим самим постало питання, чи регулятор у змозі надати сертифікат НЕК Укренерго як орган на якого покладені спеціальні обов’язки. І саме це є вирішальною умовою інтеграції української енергосистеми до ENTSO-E. Тому саме Кабінет Міністрів України повинний створити незалежного регулятора, який відповідає критеріям Енергетичного Співтовариства. Українській владі необхідно знайти джерела сплати заборгованості на електроенергетичному ринку що значно спростить процедуру його виходу.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Д.К. Ткач, ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК»

аспірант

Посилання

Нове життя ринку електроенергії України. URL : https://www.energyline.com.ua/uk/energorinok/nove-zhittya-rinku-elektroenergi%D1%97-ukra%D1%97ni/.

Реформа підприємств державної форми власності у секторі електроенергетики України, URL : http://www.oecd.org/corporate/soe-reform-electricity-sector-ukraine.htm.

Повноцінна енергетична біржа: як працює ринок "на добу наперед", URL : https://www.epravda.com.ua/projects/promarket-energo/2019/12/12/654707/

Итоги первого месяца работы нового рынка электроэнергии. URL : https://www.epravda.com.ua/rus/projects/promarket-energo/2019/08/26/650840/.

Закон України. Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/810-20#Text.

Міністерство фінансів затвердило створення приватного акціонерного товариства (ПрАТ) «НЕК «Укренерго». URL : https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/2750476-minfin-zatverdiv-stvorenna-privatnogo-akcionernogo-tovaristva-nek-ukrenergo.html.

Новий ринок електроенергії. Що треба знати бізнесу і населенню. URL : https://www.epravda.com.ua/projects/promarket-energo/2019/06/13/648610/.

Уряд змінив формулу продажу електроенергії "Енергоатому", через яку зверталися до президента. URL : https://www.epravda.com.ua/news/2020/08/19/664188/

Downloads

Опубліковано

2021-03-02

Як цитувати

Ткач, Д. . (2021). НАПРЯМИ РЕФОРМУВАННЯ РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ. Вчені записки Університету «КРОК», (1 (61), 194–200. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2021-61-194-200

Номер

Розділ

Розділ 7. Підприємництво, торгівля та біржова діяльність