ШАХРАЙСТВА У ВІТЧИЗНЯНИХ КОМПАНІЯХ: ВИДИ, ФАКТОРИ ВИНИКНЕННЯ, ПРОФЕСІЙНІ СХЕМИ ТА ЗАХОДИ БОРОТЬБИ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2663-2209-2019-53-151-160Ключові слова:
шахрайство, fraud-ризики, управління ризиками, ризик-менеджмент, фальсифікаціяАнотація
У статті автором розглянуто актуальні питання шахрайства у вітчизняних компаніях різних галузей народного господарства. Метою даного дослідження є ідентифікація та наступний аналіз факторів, джерел, методів та засобів реалізації шахрайських схем на вітчизняних підприємствах із врахуванням зарубіжного досвіду; вироблення механізмів протидії fraud-ризикам із врахуванням специфіки діяльності. Проаналізовано дані міжнародних організацій щодо питань шахрайства, його факторів, джерел, найбільш розповсюджених професійних схем у країнах Східної Європи та Західної/Центральної Азії. У процесі дослідження виявлено несистематичність та не контрольованість процесу управління ризиками на підприємствах, що могло б за умови ефективного ризик-менеджменту бути максимально низьким чи повністю нівельованим, що у подальшому породжує ризики шахрайства. Цікавим прикладом європейського досвіду боротьби із шахрайством, за даними дослідження ACFE, є наявність «гарячої лінії», що практично у 2 рази підвищує ефективність виявлення шахрайських схем через неофіційні джерела інформації. Автором пропонується включення питань управління fraud-ризиками до «Концепції управління ризиками на підприємстві», як основного документу, що регламентує управління ризиками у компанії. Найбільш поширеними факторами виникнення шахрайства у вітчизняних компаніях є несумлінність співробітників та необґрунтовані витрати. Особливої уваги заслуговує невідповідність між реальною практикою та сприйнятою ефективністю, а саме: більш активне використання щорічного аудиту фінансової звітності та залучення власника до операційного управління як засобу боротьби з шахрайством. На основі проведеного дослідження механізмів протидії шахрайству у вітчизняних компаніях, що мають досвід фіксації шахрайства у минулому пропонується проведення щорічної експертизи з врахуванням специфіки функціонування вітчизняних компаній.
Завантаження
Посилання
Банах С., Немоскальов А. Шахрайство, вчинене способом фінансової піраміди (українські реалії). Актуальні проблеми правознавства. Випуск 3 (7). 2016 р.
Гречаник Л. Фінансове шахрайство та протидія йому у компаніях. Фінансовий ринок України. 2010. №4. С.24–26.
Добрик Л. О. Виявлення і розкриття шахрайських схем у сфері страхування як невід'ємний елемент забезпечення економічної безпеки. Ефективна економіка. № 4, 2016 . URL : http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=4900.
Занора В. О., Войтко С. Класифікація ризиків виробничо-комерційної діяльності промислового підприємства. Теоретичні і практичні аспекти економіки та інтелектуальної власності. 2011. № 21. С. 84 – 89.
Зачосова Н. В. Класифікація загроз економічній безпеці компаній з управління активами. Науковий журнал «Економіка, фінанси, право». 2010. №3. С. 7-13.
Кривенко О. І. Міжнародний досвід протидії шахрайствам, що вчиняються через мережу Інтернет (на прикладі Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки). Форум права. 2017. № 5. С. 208–212. URL : http://nbuv.gov.ua/jpdf/FP_index.htm_2017_5_32.pdf.
Пластун В. Л. Проблеми шахрайства та практика його усунення. Економіка: проблеми та практики. Випуск 254: В 6 т.-Т.-ІІ, 2009. с. 477-488.
Фурман В. М., Зачосова Н. В. Особливості управління економічною безпекою сучасних страхових компаній як одного із видів фінансових установ. Агросвіт. 2015. №15. С.20-26.
Мошенничество в украинских компаниях. Отчет по результатам исследования 130 компаний в Украине. URL : www.kreston-gcg.com
Звіт по шахрайству Report to the nations 2018 global. URL : https://s3-us-west-2.amazonaws.com/acfepublic/2018-report-to-the-nations.pdf.