АНАЛІЗ СУЧАСНОГО СТАНУ ТА ПЕРЕДУМОВ РОЗВИТКУ ЗАКЛАДУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
DOI:
https://doi.org/10.31732/2663-2209-2025-78-373-379Ключові слова:
система, управління закладами охорони здоров'я, управління, заклади охорони здоров'я, підходи до управління, аналіз та оцінка, система управління закладом охорони здоров'яАнотація
У статті досліджено сучасний стан та передумови розвитку закладів охорони здоров’я.
Актуальність теми проведеного дослідження обумовлена тим, що рівень соціального забезпечення, стан соціально-економічного розвитку країни невід’ємно пов’язані із можливостями населення отримати доступну, достатню, безпечну та якісну медичну допомогу. Саме тому стан галузі охорони здоров’я загалом та кожного окремого закладу охорони здоров’я зокрема потребує грунтовного дослідження з метою аналізу поточного стану та виявлення тенденцій, перспективних стратегічних змін і можливостей для майбутнього зростання медичної галузі та закладів, що її представляють.
Метою статті є дослідження сучасного стану та передумов розвитку закладів охорони здоров’я.
Методологічною основою дослідження стали методи аналізу та синтезу, спостереження, порівняння; системний, структурний, комплексний наукові підходи; процесний, функціональний, методологічні підходи.
Отримані наукові результати полягають у дослідженні сучасного стану та передумов розвитку закладів охорони здоров’я та виявленні значної динаміки, трансформацій пов’язаних зі змінами в структурі функціонування та фінансування закладів сфери здоров’я, підписанням договорів та переходом на отримання фінансування за програмами Національної служби здоров’я України зі зростанням обсягів фінансування і водночас збільшенням витрат медичних закладів на придбання матеріальних ресурсів, необхідних для їх забезпечення, придбання товарів та послуг, зростання обсягів витрат на оплату праці персоналу. Встановлено, що реформуванням змінило не лише організаційні структури закладів охорони здоров’я, а й самі підходи до їх функціонування і управління. Виявлено, значне зростання обсягів фінансування необхідних для функціонування медичних баз закладів охорони здоров’я, що свідчить про загальні тенденції покращення забезпечення медичної галузі України та зміни, пов’язані з її поступовим та системним реформуванням.
Перспективи подальших досліджень полягають у актуальності виявлення, ідентифікації та обгрунтування показників індикаторів за основними сферами напрямами діяльності медичного закладу, дослідження яких дасть можливість провести структурування, а також аналіз та оцінювання факторів впливу зовнішнього та внутрішнього середовища на діяльність закладу охорони здоров’я, оцінювання результативності розбудови та функціонування системи управління закладом охорони здоров’я.
Завантаження
Посилання
Баєва, О. (2009). Менеджмент організацій: медичний та фармацевтичний менеджмент. К.: Персонал. 336 с.
Баєва, О. (2008). Менеджмент у галузі охорони здоров’я. К.: Центр учбової літератури. 640 с.
Баєва, О. & Солоненка, І. (2007). Управління підприємницькою діяльністю в галузі охорони здоров’я: монографія К. МАУП. 376 с.
Бричко, А. (2022). Ефективність управління персоналом як один із етапів ведення власної справи (на прикладі закладів охорони здоров’я). Економіка та суспільство. № 36. https://doi.org/10.32782/2524-0072/2022-36-27
Борщ, В. (2019). Сучасна парадигма системи управління персоналом закладу охорони здоров’я. Економіка та управління національним господарством. № 1(69). С. 73-79.
Вороненко, Ю. & Пащенко, В. (2011). Фінансовий менеджмент з основами економіки охорони здоров’я: навчально-методичний посібник. К.: Медінформ. 499 с.
Гбур, З. (2020). Механізми та інструменти менеджменту медичного закладу комунального неприбуткового підприємства в умовах реформи охорони здоров’я. Публічне урядування. № 23(3). С. 75-94. https://doi.org/10.32689/2617-2224-2020-3(23)-75-94
Журавель, В. & Дейкун, Н. (2016). Практика менеджменту в здоровоохороні і його методичний інструментарій. Чернігів: Деснянська правда. 120 с.
Ровенська, В. & Саржевська, Є. (2019). Управління персоналом закладів охорони здоров’я в нових умовах господарювання та перспективи розвитку в Україні. Економічний вісник Донбасу. № 3 (57). С. 162-168.
Національної служба здоров’я України (2024). Аналітичні панелі (Дашборди). https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard
Стефанишин, Л. (2019). Теоретико-методичні основи застосування партисипативного управління закладом охорони здоров’я. Держава та регіони. № 3. С. 160-166.
Ліщинська, Л., Яремко, С., Копняк, К., Гулівата, І. & Гусак, Л. (2018). Інформаційні технології у сфері охорони здоров’я : монографія. Вінниця: ВТЕІ КНТЕУ. 240 с.
Юринець, З. & Петрух, О. (2018). Напрями державного регулювання інноваційного розвитку сфери охорони здоров’я України. Інвестиції: практика та досвід. № 22. С. 116–121.

Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.