ВПЛИВ ВЗАЄМОДІЇ БАТЬКІВ І ПЕДАГОГІВ НА ФОРМУВАННЯ ОСОБИСТОСТІ ДИТИНИ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2663-2209-2022-71-208-215Ключові слова:
взаємодія, інклюзивне навчання, діти з особливими освітніми потребами, готовність педагогів і батьків, напрями психологічної допомоги, корекційно-розвивальні технологіїАнотація
У статті аналізується проблема впливу взаємодії батьків і педагогів на формування особистості дитини з особливими освітніми потребами. Зазначається, що нова гуманістична парадигма вимагає нового ставлення до осіб з відхиленнями у розвитку та викликає значний інтерес до сімей таких дітей з боку суспільства. Наголошується на ролі сім’ї, де відбуваються перші й головні етапи соціалізації, адаптації і формування довіри до світу дитини з обмеженими можливостями. Важливе значення надається ролі педагогів та тісній співпраці батьків із закладами освіти. Вказуються фактори, які допомагають навчальному закладу залучати батьків до активної участі в ухваленні всіх рішень, які стосуються «особливої» дитини. Зазначається, що психолого-педагогічне забезпечення є чи не найголовнішим для стимулювання успішного забезпечення інклюзивного навчання. Виділяються основні складники роботи вчителя з «особливими» дітьми. Наголошується на тому, що процес залучення дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивне навчання вимагає глибокого переосмислення усіх напрямів роботи як з боку усього персоналу навчального закладу, так і батьків. Окреслюються підходи та провідні напрями психологічної допомоги сім’ям, які виховують дитину з особливими потребами (діагностичний, консультативний, корекційний, реабілітаційний, прогностичний, мультидисциплінарний). З метою реалізації ефективної взаємодії батьків і педагогів виділяються корекційно-розвивальні технології, які застосовуються у навчально-виховному процесі. Зазначається, що для забезпечення ефективності взаємодії батьків і педагогів щодо формування особистості дитини з особливими освітніми потребами, надзвичайно важливим є застосування різноманітних засобів психолого-педагогічного впливу як на батьків, так і дітей; налагоджена взаємодія між усіма ланками цього процесу; чітка організація діяльності команди психолого-педагогічного супроводу; підготовка педагогічних кадрів до роботи в умовах інклюзії; високий рівень професійної компетентності; оволодіння педагогами спеціальними знаннями, методиками та технологіями навчання дітей з особливими освітніми потребами.
Завантаження
Посилання
Козіброда, Л. (2020). Основні моделі організації інклюзивної освіти в умовах загальноосвітньої школи (початок ХХІ ст.) Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології, 8 (102), 15-27.
Кукурудза, Г.В. (2013). Психологічна модель раннього втручання : допомога сім’ям, що виховують дітей раннього віку з порушеннями розвитку : монографія. Х. : Точка, 244.
Потапюк, Л.М. (2021). Організація інклюзивної освіти у вітчизняному просторі. Вісник Університету імені Альфреда Нобеля. Серія «Педагогіка і психологія». Педагогічні науки, 1 (21), Дніпро, 119-126.
Потапюк, Л.М. (2021). Соціальна інклюзія у сучасних освітніх закладах. Витоки педагогічної майстерності : журнал / Полтав. нац. пед. ун-т імені В.Г. Короленка. Полтава. Серія «Педагогічні науки», 27, 205-210.
Сингаївська, І., Іванова, О. (2023). Коучинговий підхід як інструмент для встановлення довірливих стосунків між батьками і підлітками. Вчені записки Університету «КРОК», 2 (70), 166-172.
Allahverdiyev, M., Yucesoy, Y., Baglama, B. (2017). An Overview of Arts Education and Reflections on Special Education. International Journal of Educational Sciences, 19 (2-3), 127-135.
Evans, J., Vincent, C. (2017). Parental choice and special education. Choice and diversity in schooling : perspectives and prospects. London : Routledge, 102–115.
Haug, P. (2017). Understanding inclusive education: ideals and reality. Scandinavian Journal of Disability Research, 19 (3), 206-217.
McManis, L.D. (2021). Inclusive Education: What It Means, Proven Strategies, and a Case Study: Resilient Educator: Website. URL: https://resilienteducator.com/classroom-resources/inclusive-education (acceded 12.10.2023).
Somma, М. Bennett, S. (2020). Inclusive Education and Pedagogical Change: Experiences From The Front Lines. International Journal of Educational Methodology, 6 (2), 285-295.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.