ІНСТИТУЦІОНАЛІЗАЦІЯ ЦИВІЛІЗОВАНОГО ІНСТИТУТУ ЛОБІЗМУ В УКРАЇНІ

Автор(и)

  • В.С. Лисюк ВНЗ Рівненський інститут слов’янознавства

DOI:

https://doi.org/10.31732/2663-2209-2021-62-9-18

Ключові слова:

формальні інститути, неформальні інститути, лобіювання, відкрите лобіювання, коридорний лобізм, білий лобізм, тіньовий лобізм, інститут цивілізованого лобізму

Анотація

В статті досліджено сутність та роль лобізму в інституціональному середовищі, особливості українського лобізму, його вплив на стан економічних процесів. Лобізм (від англ. — «кулуари») — термін, що позначає розгалужену систему контор і агентств монополій або організованих груп при законодавчих органах, що чинять тиск (аж до підкупу) на законодавців і чиновників з метою ухвалення рішень (певних законопроектів, отримання урядових замовлень, субсидій) на користь організацій, що представляються ними. Метою статті є обгрунтування механізму формування цивілізованої моделі українського лобізму. Лобізм у різних формах існує в кожній державі. В Україні він асоціюється з тіньовими формами взаємодії влади і бізнесу й часто є найбільш ефективним і єдиним в нинішніх умовах способом домогтися реалізації групових цілей. Феномен лобізму неоднозначно відображається суспільною свідомістю — від позитивного до негативного сприйняття. З одного боку в Україні відбуваються інтенсивні процеси інституціоналізації груп інтересів, артикуляції й боротьби за їх реалізацію, що в свою чергу об’єктивує феномен лобіювання цих інтересів. З іншого боку термін «лобізм» асоціюється з поняттям протекціонізму, підкупу державних службовців і депутатів, коли спостерігається «ототожнення механізму лобіювання як сукупності силових методів і корупційних дій для досягнення мети». Виходячи з політичної, економічної, соціо-культурної ситуації, яка склалася на сьогоднішній день в Україні, дослідження лобізму, як своєрідного політичного механізму ухвалення рішень, має величезне теоретичне, практичне та прогностичне значення. Тим самим вивчення основних факторів, способів, моделей і механізмів лобіювання в політичній сфері життя українського суспільства сьогодні стає особливо актуальним. Розвиток інститутів громадянського суспільства завжди повинен супроводжуватися включенням їх в процес вироблення та прийняття політикоуправлінських рішень. Це можливе за умови функціонування цивілізованого лобізму у державі. Однак в Україні на сьогоднішній день такий феномен не набув інституціоналізованого характеру, тому що представляє протирічливу, складну, багатофункціональну систему, що розвивається одночасно в сферах тіньової і публічної політики. Запроваджуючи «рамкові» умови функціонування інституції «лобізм», потрібно враховувати його можливі переваги й недоліки.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

В.С. Лисюк , ВНЗ Рівненський інститут слов’янознавства

к.е.н., доцент кафедри економіки та маркетингу

Посилання

Business and Society: Corporate Strategy, Public Policy. William C. Frederick, James E. Post, Keith Davis. New York, 1996.

Мельник А. Ф., Длугопольський О. В. Публічний сектор і державна політика в демократичному суспільстві : монографія. Тернопіль: Економічна думка, 2008. 173 с.

Trends in Grassroots Lobbying. URL: http://www.advertising.about.com.

Бондаренко А. Лобіювання по-українськи. Тиждень. 2008. №3(11). С. 24-25.

Зущик Ю. Лобізм – корупція – реформи. Контекст. 2001. №7.

Мишутин С. Обыкновенный лоббизм. Аргументы и факты в Украине. №41. 2005. С. 9.

Нуреев Р. М. Курс микроэкономики: учебник для вузов. Москва : Норма, 2005. 576 с.

Brown C. V., Jackson P. M. Public Sector Economics. Oxford : Oxford University Press, 1990. 622 p.

Buchanan J. M. The Public Finances: An Introductory Textbook. London, 1970. 492 p.

Goldstein K.M. Interest Groups, Lobbying and Participatign in America. Cambridge University Press, 1999.

Handbook of Public Economics / By A.J. Auerbach&M. Feldstein. Amsterdam : North-Holland, 2002.

Wolpe B. C., Levine B. J. Lobbying Congress: How The System Works. Washington : Congressional Quarterly Inc., 1996.

Downloads

Опубліковано

2021-06-13

Як цитувати

Лисюк , В. (2021). ІНСТИТУЦІОНАЛІЗАЦІЯ ЦИВІЛІЗОВАНОГО ІНСТИТУТУ ЛОБІЗМУ В УКРАЇНІ. Вчені записки Університету «КРОК», (2 (62), 9–18. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2021-62-9-18

Номер

Розділ

Розділ 1. Економічна теорія та історія економічної думки