ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ СЛУЖБИ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ НА ОСНОВІ РИЗИК-ОРІЄНОВАНОГО ПІДХОДУ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2663-2209-2020-59-38-45Ключові слова:
внутрішній контроль, внутрішній аудит, служба внутрішнього аудиту, управління ризиками, ризик-орієнтований підхідАнотація
У статті розглянуто цілі та рівні внутрішнього контролю на підприємстві, визначено, що внутрішній аудит є найбільш розвиненою формою внутрішнього контролю; окреслено можливі варіанти підпорядкування служби внутрішнього аудиту, її функції та напрямки діяльності; встановлено рівні та особливості регламентації діяльності служби внутрішнього аудиту, взаємозв’язок з іншими сферами діяльності та процесами в компанії; виокремлено ключові підходи до організації внутрішнього аудиту та основні його види; охарактеризовано бухгалтерський, ревізійний, операційний, комплаєнс та ризик-орієнтований підходи до організації служби внутрішнього аудиту на підприємствах; визначено цінність та основні напрямки розвитку внутрішнього аудиту, порядок запровадження та функціонування служби внутрішнього аудиту; розкрито особливості застосування ризик-орієнтованого підходу до організації роботи служби внутрішнього аудиту. Обґрунтовано, що безперечною перевагою роботи служби внутрішнього аудиту на основі ризик-орієнтованого підходу, є його практична спрямованість в частині формування незалежної та неупередженої оцінки ступеня захищеності організації, виявлення негативних ризиків за допомогою розробки плану заходів щодо згладжування ризиків, в тому числі й тих, що відносяться до ризиків шахрайства. Показано, що в сучасних умовах управління, даний підхід найбільш повно відображає напрямок розвитку служби внутрішнього аудиту та є тією ланкою в управлінні, яка займається підвищенням ефективності діяльності підприємства на основі оцінки рівня управління ризиками бізнес-процесів. Доведено, що належним чином організована служба внутрішнього аудиту на основі ризик-орієнтованого підходу дозволить власникам отримати достовірну та об’єктивну інформацію про реальний стан справ компанії, а також зрозуміти, які кроки необхідно вжити для нівелювання ризиків шахрайства в системі корпоративного управління.
Завантаження
Посилання
Крышкин О. Настольная книга по внутреннему аудиту. Риски и бизнес-процессы : учебное пособие. 5-е вид. Москва : Альпина Паблишер, 2013. 478 с.
Малышевская М. Внутренний контроль в банке: проблемы и парадоксы. Бухгалтерия и банки. 2005. № 8.
Михайлов А. М. Риск-ориентированный внутренний контроль и аудит. Экономика и управление: проблемы и решения : материалы международной заочной научно-практической конференции от 21.11.2011. URL: http://www.sibac.info/index. php/2009-07-01-10-21-16/609- 2012-01-17-10-38-42/.
Панков В. В., Тартаршвили Т. Т. Аудит эффективности системы управления рисками коммерческого банка. Аудит и финансовый анализ. 2010. № 3.
Толчинская М. Н. Риск-ориентированный подход к службе внутреннего аудита. Фундаментальные исследования. 2015. № 10 (часть 3).
Шарапова И. С., Юга И. П., Кваско И. А. Концепция риск-ориентированного аудита. Молодой учёный. 2017. № 10 (144).
Міжнародні стандарти професійної практики внутрішнього аудиту. URL: http://iia-ua.org/wp-content/uploads/2013/08/IPPF-Standards-2017-Ukrainian.pdf.
Маккеон М., Уайтли Ф. Избавьтесь от стереотипов : монография. Днепропетровск : Баланс-Клуб, 2003. 160 с.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.