ДИПЛОМАТІЯ УКРАЇНИ В ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИЧНІЙ СФЕРІ

Автор(и)

  • О.І. Горбачук ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК»

DOI:

https://doi.org/10.31732/2663-2209-2022-66-17-24

Ключові слова:

електроенергетична дипломатія України, центральні органи виконавчої влади, об’єднання Україна з Єдиною енергосистемою Європи ENTSO-E, Міністерство закордонних справ, Міністерство енергетики

Анотація

У статті аналізується дипломатія України в електроенергетичній сфері. Показано, що зовнішня політика України в сфері електроенергетики,  у тому числі й енергетичній дипломатія як її інструмент,  є вагомою складовою гарантування  національних інтересів країни. Сьогодні в умовах російсько – української війни проблема  забезпечення стабільної діяльності електроенергетичної галузі потребують не тільки великих зусиль  спеціалістів  електроенергетики, але також і українських дипломатів, які мусять на міжнародному рівні створити умови для інтеграції України в Європейську енергетичну систему. Підкреслено, що залежно від національних інтересів держави та викликів, що безпосередньо впливають на неї, наповнення поняття «енергетична дипломатія» може мати низку вимірів – безпековий, економічний, кліматичний, тощо. Важливо, щоб, визначаючи власний вимір енергетичної дипломатії, держава орієнтувалась на те, яким чином можна максимізувати свої стратегічні інтереси за рахунок двосторонньої або багатосторонньої співпраці. Визначено, що електроенергетична дипломатія країни залежить від багатьох факторів, а саме: економічний, екологічний, безпековий. Серед центральних органів виконавчої влади, які грають ключову роль у реалізації електроенергетичної дипломатії потрібно виділити: Міністерство закордонних справ, Міністерство енергетики, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів, Міністерство економіки, Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості, Міністерство розвитку громад та територій України, енергетичний омбудсмен,  Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України. З допомогою досвіду європейських держав країн в здійснені їх електроенергетичної дипломатії, визначено її наступні функції: переговорна, лобіювальна,  інформаційно, аналітична, репутаційна. Стверджується, що  в економічній дипломатії України, на сьогоднішній день, чинне місце зайняла  енергетичній, а в її в складі електроенергетична дипломатія з подвійними безпековими та екологічними складовими. Відслідковано, яку роль кожна гілка державної влади України грає у реалізації електроенергетичній дипломатії, а саме: Президент, Верховна Рада, Кабінет Міністрів, міністерства та відомства. Підкреслено, що 16 березня 2022 року Україна обєдналася з Єдиною енерговивтемою Європи ETNO-E. Ця інтеграція вимагає від всіх центральних органів виконавчої влади, які грають ключову роль у реалізації електроенергетичної дипломатії чіткої координації своїх дій у цій царині. Це  потребує на національному рівні визначити пріоритети електроенергетичної дипломатії  та розуміння її змісту, ролі значення, структури прийняття рішень та їх імплементації.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

О.І. Горбачук, ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК»

к.е.н., доцент кафедри міжнародного бізнесу

Посилання

DiXi Group, Енергетична дипломатія: світові приклади для України. URL : https://dixigroup.org/storage/files/2016-09-15/web_energy_diplomacy_dixi_2016_ua_1.pdf.

Georgetown University, Clinton in GU Speech: Energy Diplomacy Crucial for America. URL : https://www.georgetown.edu/news/ clinton-in-gu-speech-energy-diplomacy-crucial-for-america/.

Council of the European Union, Council conclusions on Energy Diplomacy. URL : https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10995-2015-INIT/en/pdf.

Конституція України. Київ : Преса України, 1997, 80 с.

Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року "Про Стратегію зовнішньополітичної діяльності України": указ президента України №448/2021. URL : https://www.president.gov.ua/documents/4482021-40017.

Положення про Раду експертів з питань енергетичної безпеки РНБО: Указ президента України №206/2020. URL : https://www.president.gov.ua/documents/2062020-34009.

Національного інституту стратегічних досліджень. URL : https://niss.gov.ua/.

Про визначення питань, що належать до компетенції віце-прем’єр-міністрів України : Постанова Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 27. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/274-2020-п#Text.

Питання координації зовнішньополітичної діяльності держави : Указ президента України №671/2021. URL : https://www.president.gov.ua/documents/6712021-41005.

Downloads

Опубліковано

2022-06-20

Як цитувати

Горбачук, О. (2022). ДИПЛОМАТІЯ УКРАЇНИ В ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИЧНІЙ СФЕРІ. Вчені записки Університету «КРОК», (2(66), 17–24. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2022-66-17-24

Номер

Розділ

Розділ 1. Економіка