РОЛЬ ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ У ЗРОСТАННІ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ ФАРМАЦЕВТИЧНИМИ ВИРОБАМИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Автор(и)

  • С.І. Ткаленко ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

DOI:

https://doi.org/10.31732/2663-2209-2022-65-43-49

Ключові слова:

якість продукції, конкурентоспроможність, зовнішня торгівля, стандарти, євроінтеграція, фармацевтична продукція

Анотація

У статті розглядається роль якості продукції та її вплив на експорт. Зазначається, що якість впливає на конкурентоспроможність як продукції, так і компаній. Метою є дослідження якості продукції, на прикладі фармацевтичних виробів, як фактору динамізму зовнішньої торгівлі в сучасних умовах розвитку світової економіки, зокрема дослідження експортно-імпортних операцій на фармацевтичному ринку між Україною та ЄС. Проаналізовано обсяги експорту та імпорту медичних виробів між Україною та ЄС за останні роки. Акцент робиться на цій групі продуктів, які спрямовані на охорону здоров’я населення. Доведено важливість цієї галузі економіки. У статті показано динаміку її розвитку та залежність від кризових явищ, пандемій на прикладі фінансової кризи 2007-2008 рр. та антитерористичної операції в Україні з 2014 р. Акцентовано на тому, що Україна втратила третину свого експортного потенціалу, що було викликано російською агресією. Спостерігається позитивна тенденція до збільшення торгівлі медичними товарами між Україною та Європейським Союзом, що обумовлено сучасним станом тісних відносин між країнами. На основі аналізу статистики торгівлі медичними виробами автор розрахував прогнозні обсяги експорту медичних виробів до ЄС на 2021-2023 роки. Протягом наступних чотирьох років подальше сповільнення зростання зовнішньої торгівлі медичними виробами між Україною та країнами ЄС. Розглянуто сценарії розвитку на майбутнє: оптимістичний, реалістичний та песимістичний сценарії зростання внутрішнього експорту до ЄС. Найбільш імовірний реалістичний сценарій розвитку, який передбачає повільне зростання експорту медичних виробів до ЄС, відображає тенденції останнього десятиліття відносин між Україною та ЄС. Песимістичний сценарій матиме місце у разі непередбачених подій, глобальних криз та можливого початку пандемій. У статті йдеться, що під час кризи уряди по всьому світу, як правило, можуть вводити заходи, пов’язані з торгівлею медичними виробами, що безпосередньо вплине на світові ринки поставок, змінить їх структуру. Зараз відбувається поступова лібералізація ринку медичних виробів. Україна може скористатися вектором європейської інтеграції, який сприятиме економічному зростанню.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

С.І. Ткаленко, ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

д.е.н., професор, професор кафедри європейської економіки і бізнесу

Посилання

Kramer D., Xu S., Kesselheim A. Regulation of Medical Devices in the United States and European Union. The New England Journal of Medicine. 2012. Vol. 366, No. 9. P. 848-855.

Maak T., Wylie J. Medical Device Regulation: A Comparison of the United States and the European Union. The Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons. 2016. Vol. 24, No. 8. P. 537-543.

Пасечник О. В. Фармацевтичне законодавство та право внутрішнього ринку ЄС: питання співвідношення. Європейські студії і право. 2014. №1 (8). С.86-99.

Сяркевич О. Р., Дем’янчук Н. П., Борщевська М. І. Проблемні питання реєстрації та реалізації лікарських засобів для профілактичного застосування як виробів медичного призначення у країнах ЄС. Фармакологія та лікарська токсикологія. 2009. № 5. С. 52-55.

Офіційна сторінка Європейської організації з контролю URL: https://www.eoq.org/about-quality/

Офіційна сторінка UNCTAD. URL: https://unctad.org/

Офіційна сторінка Світової організації торгівлі. URL: https://www.wto.org/

Офіційна сторінка Державної фіскальної служби України. Сумарний обсяг імпорту та експорту у розрізі товарних позицій за кодами УКТЗЕД. URL: http://sfs.gov.ua/ms/f11.

Зовнішня торгівля між Україною та ЄС. 1611 с. URL: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/media/ugoda-pro-asociaciyu/bucklets/encyclopaediaukr-part2.pdf

Зовнішня торгівля окремими видами товарів за країнами світу 2014-2018 рр. URL: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2019/zd/e_iovt/arh_iovt2018.htm

Офіційна сторінка Державної служби статистики України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua/

Downloads

Опубліковано

2022-03-03

Як цитувати

Ткаленко, С. (2022). РОЛЬ ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ У ЗРОСТАННІ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ ФАРМАЦЕВТИЧНИМИ ВИРОБАМИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ. Вчені записки Університету «КРОК», (1(65), 43–49. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2022-65-43-49

Номер

Розділ

Розділ 1. Економіка