МЕДИТАТИВНІ ПРАКТИКИ ЯК ТЕХНІКИ РОБОТИ ІЗ СТРЕСОВИМИ СТАНАМИ ОСОБИСТОСТІ

Автор(и)

  • О.М. Васильченко ВНЗ "Університету економіки та права «КРОК»
  • М.В. Зубенко ВНЗ "Університету економіки та права «КРОК»

DOI:

https://doi.org/10.31732/2663-2209-2021-63-189-194

Ключові слова:

стрес, медитація, стресор, загальний адаптаційний синдром, фази загального адаптаційного синдрому, медитативні методи

Анотація

Сучасні умови життя і діяльності висувають підвищені вимоги до адаптивних механізмів людини. Велика кількість антропогенних катастроф, зон військових конфліктів, стихійних лих та інших видів інтенсивного стресового впливу викликають різні форми дезадаптації, нервово-психічні і психосоматичні порушення, посттравматичні стресові розлади. Інтенсивний стрес-вплив субекстремальних обставин на людину може бути настільки сильним, що особистісні властивості вже не відіграють вирішальної ролі в розвитку посттравматичного стресового розладу, який може розвинутися практично в кожної здорової і емоційно стійкої людини. Метою статті є обґрунтування медитативних практик як методів роботи із стресовими станами особистості. У статті обґрунтовано актуальність дослідження вивчення сутності та структури впливу медитації на особистість, обґрунтування чинників, критеріїв, показників, умов, засобів, властивостей, індивідуально-типологічних особливостей впливу медитації на фізіологічний стан та свідомість людини. Проаналізовано дослідження науковцями проблеми визначення поняття «медитація». Наведено аргументи на користь запровадження технік медитайії  в практику підготовки консультантів-психологів; в роботу практикуючих психологів; в якості практичного семінару або навчання осіб з проявами посттравматичного синдрому. Представлена авторська програма медитації для зниження та корекції стресового стану особистості, яка органічно вписується у професійну діяльність психологів і не потребує організації додаткових спеціальних занять. Також було надано рекомендації як для практикуючих психологів, так і для приватного використання медитації для зниження стресових станів у різних варіантах медитативних технік, але з попередженням та рекомендацією оволодіти теоретичними і практичними знаннями використання медитативних практик і їх впливу на психічний і емоційний стан особистості.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографії авторів

О.М. Васильченко, ВНЗ "Університету економіки та права «КРОК»

д.психол.н., професор

М.В. Зубенко, ВНЗ "Університету економіки та права «КРОК»

магістрант

Посилання

Васильев В. П. Религии Востока: конфуцианство, буддизм и даосизм. СПб, 1873. 183с.; М.: Ленанд, 2015. 192с.; М.: Едиториал УРСС, 2018. 192 с.

Зубенко М. В., Васильченко О. В. Медитативні практики як психофізіологічний, етнокультурний та психотерапевтичний феномен. Держава, регіони, підприємництво: інформаційні, суспільно-правові, соціально-економічні аспекти розвитку: матеріали ІІ Міжнародної конференції (20 листопада 2020 р.). Частина 2. Київ : ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК», 2020. С. 153-154.

Мандель Б.Р. Психология стресса. Учебное пособие. Москва : ФЛИНТА, 2014. 252 с.

Настольная книга практического психолога / Сост. С. Т. Посохова, С. Л. Соловьева. Москва : АСТ: Хранитель; СПб.: Сова, 2008. 671 с. (с. 141-157).

Суарес Ф. Метафизические рассуждения. Введение и 1 раздел. Рассуждения. Историко-философский ежегодник. 1987. С. 218– 242.

Ellerton PhD, CMC, Roger. Live Your Dreams Let Reality Catch Up: NLP and Common Sense for Coaches, Managers And You. Ottawa, 2005. Canada: Trafford Publishing.

The official site of Psychology (2021), retrieved from : http://psychology.net.ru/

The official site of Psy-yoga.ru (2021), retrieved from : http://psy-yoga.ru/articles/praktika-meditacii-istoriya-i-sovremennost.

Lazarus with Folkman. Stress, appraisal, andcoping, 1984, New York: SpringerPub.

What Are You Hungry For?. New York: Harmony Books. 2013.

Downloads

Опубліковано

2021-10-24

Як цитувати

Васильченко, О., & Зубенко, М. (2021). МЕДИТАТИВНІ ПРАКТИКИ ЯК ТЕХНІКИ РОБОТИ ІЗ СТРЕСОВИМИ СТАНАМИ ОСОБИСТОСТІ. Вчені записки Університету «КРОК», (3(63), 189–194. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2021-63-189-194

Номер

Розділ

Розділ 10. Психологія