ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА УКРАЇНИ ПІД ЧАС УКРАЇНСЬКО – РОСІЙСЬКОЇ ВІЙНИ

Автор(и)

  • Д.К. Ткач ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК»
  • В.І. Грушко ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК»

DOI:

https://doi.org/10.31732/2663-2209-2022-66-63-72

Ключові слова:

вплив українсько – російської війни на українську електроенергетику, ситуація на українських АЕС, ТЕЦ, ТЕС, ГЕС, ВДЕ

Анотація

У статті аналізується стан електроенергетики України під час українсько - російської війни. Метою дослідження є аналіз стану електроенергетики України під час українсько - російської війни. Показано, що українсько – російська війна, яка триває вже вісім років нанесла великі збитки українській електроенергетичній галузі. У результаті повномасштабної війни Росії проти України відбулося різке падіння об’ємів використання електричної енергії щонайменше на 30%. Проаналізовано  законодавчі принципи державної політики щодо розвитку систем накопичення енергії. У цьому плані важливим для  розвитку в країні системи накопичення електричної енергії та створення достатніх маневрених потужностей стало прийняття Верховна Рада України 15 лютого 2022 прийняла Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії". Підкреслено, що не дивлячись на те, що  російський агресор причинив велику шкоду електроенергетичній галузі України, ця сфера економіки країни залишається досить потужною і має гарний потенціал для реформування вітчизняного ринку електроенергії. Далі аналізується ситуація, яка склалася у атомній енергетиці країни. Звертається увага на те, що 2021 року у квітні - травні спеціалісти ДП «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «НЕК «Укренерго» здійснили на енергоблоках №1 та №2   Запорізької АЕС випробування з метою опанування  ринком допоміжних послуг. Результати показали, що атомники готові до таких новацій. Показано, що досить тяжка ситуація склалася в українській тепловій  електроенергетиці.  Через прицільні обстріли російськими окупантами в Україні постраждали щонайменше 4 теплові електроцентралі. Тому надзвичайно актуальним є питання зміцнення та посилення  безпечної діяльності вітчизняної енергетичної системи  — найкраще використовування існуючих потужностей ТЕС та створення умов для спорудження модерних генеруючих потужностей з високою ступіню мобільності. Досліджується  українська гідроенергетика, яка  також активно шукає шляхи реформування вітчизняного ринку електроенергії. У 2021 році ПрАТ «Укргідроенерго» ефективно вирішило дуже важливу задачу, а саме  покриття пікової  навантаження в українській енергетичній системі. Тим самим був забезпечений баланс об’єднаної енергетичної системи країни і мінімізовані наслідки дефіциту вугілля для теплових генерацій. Підтверджено, що одним із найперспективніших шляхів реформування вітчизняного ринку електроенергії є створення умов для подальшого розвитку ВДЕ.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографії авторів

Д.К. Ткач, ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК»

д.е.н., професор, завідувач кафедри національної економіки та фінансів

В.І. Грушко, ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК»

д.е.н., професор, завідувач кафедри національної економіки та фінансів

Посилання

Розрахунки Центру Разумкова на підставі аналізу структури споживання електроенергії України. Така оцінка співставна із заявою ЄБРР. URL : https://www.ebrd.com/news/2022/war-in-ukraine-and-inflation-slow-growth-in-ebrd-regions.html.

Як «Енергоатом» бореться з ядерним тероризмом РФ на українських атомних станціях, — інтервʼю з Петром Котіним. URL : https://forbes.ua/inside/naybilshu-atomnu-stantsiyu-ukraini-okupuvali-orki-a-nad-inshimi-litayut-raketi-yak-aes-prodovzhuyut-viroblyati-elektriku-pid-chas-viyni-intervyu-z-kerivnikom-energoatom-02052022-5736.

У Міненерго розказали, які ТЕЦ постраждали через війну в Україні. URL : https://www.unian.ua/economics/energetics/robota-tec-v-ukrajini-yaki-tec-postrazhdali-cherez-viynu-v-ukrajini-novini-sogodni-11763043.html.

Українські вугільні електростанції є одними з найбільших забруднювачів повітря у Європі — звіт. URL : https://hromadske.ua/posts/ukrayinski-vugilni-elektrostanciyi-ye-odnimi-z-najbilshih-zabrudnyuvachiv-povitrya-u-yevropi-zvit.

Енергетики ДТЕК Запорізька ТЕС пройшли навчальний курс від Honeywell щодо роботи із першою в Україні системою накопичення енергії. URL : https://dtek.com/media-center/news/energetiki-dtek-zaporozhskaya-tes-proshli-uchebnyy-kurs-ot-honeywell-po-rabote-s-pervoy-v-ukraine-sistemoy-nakopleniya-energii/.

Кабмін включив будівництво 6-го блоку Слов’янської ТЕС у перелік пріоритетних проєктів. URL : https://expro.com.ua/novini/kabmn-vklyuchiv-budvnictvo-6-go-bloku-slovyansko-tes-u-perelk-proritetnih-proktv.

Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії. URL : https://www.rada.gov.ua/news/Novyny/219439.htmlhttps://expro.com.ua/novini/kabmn-vklyuchiv-budvnictvo-6-go-bloku-slovyansko-tes-u-perelk-proritetnih-proktv.

На шляху до низьковуглецевої промисловості на Україну чекає чимало інноваційних викликів. URL : https://ukurier.gov.ua/uk/articles/na-shlyahu-do-nizkovuglecevoyi-promislovosti-na-uk/.

Про схвалення Енергетичної стратегії України на період до 2035 року : КМ України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/605-2017-%D1%80#Text.

План заходів щодо переміщення виробничих потужностей із районів, де тривають бойові дії або є загроза таких, на безпечні території : pозпорядження Кабміну №246-р від 25 березня 2022 року. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/246-2022-%D1%80#Text.

Дивна релокація: переміщення підприємств відбувається вкрай мляво. URL : https://gmk.center/ua/posts/divna-relokaciya-peremishhennya-pidpriiemstv-vidbuvaietsya-vkraj-mlyavo/.

Європейська комісія затвердила стратегічний план «Відновлення України». URL : https://finclub.net/ua/news/yevropeiska-komisiia-zatverdyla-stratehichnyi-plan-vidnovlennia-ukrainy.html.

ЄК підготувала план підвищення енергобезпеки Європи вартістю EUR195 млрд. URL : https://interfax.com.ua/news/greendeal/831429.html.

Как модернизировать украинскую энергетику в процессе послевоенного восстановления. URL : https://www.epravda.com.ua/rus/columns/2022/05/19/687217/.

Downloads

Опубліковано

2022-06-20

Як цитувати

Ткач, Д., & Грушко, В. (2022). ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА УКРАЇНИ ПІД ЧАС УКРАЇНСЬКО – РОСІЙСЬКОЇ ВІЙНИ. Вчені записки Університету «КРОК», (2(66), 63–72. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2022-66-63-72

Номер

Розділ

Розділ 1. Економіка

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають